За коришћење страних јавних исправа у међународном правном промету претходно је потребно спровести поступак њихове легализације, осим ако двостраним или вишестраним међународним уговорима није предвиђено другачије. Јавне исправе издате у Републици Србији могу се употребити у другој земљи само ако су оверене у складу са Хашком Конвенцијом о укидању потребе легализације страних јавних исправа, од 05.10.1961. године.
Apostille је потврда (печат) којом се, сходно наведеној Хашкој конвенцији, уместо легализације (оверавања) јавних исправа у међународном правном саобраћају, потврђује веродостојност потписа, својство потписника јавне исправе и истинитост печата или жига којим је исправа снабдевена. Документ оверен овим штамбиљем ослобођен је било какве даље овере и подобан је за употребу у свим државама потписницама Хашке конвенције.
За издавање потврде Apostille надлежан je основни суд, за јавне исправе које су саставили, издали или оверили органи са седиштем на подручју тог суда.
Потврду Apostille потписује председник Основног суда или судија кога он овласти и снабдевена је печатом тог суда.
Издавање Apostille потврда се врши у канцеларији бр. 35, у периоду од 15:00 до 15:30 часова (за молбе поднете до 10:30 часова, Apostille потврде се издају истог дана).
За Apostille потврду је потребно:
1. оригинал документа на који се ставља потврда (Apostille печат)
2. фотокопија документа
3. фотокопија личне карте или пасоша подносиоца
4. доказ о уплати таксе:
• за оверу диплома, потврда и сл. - 2090,00 динара;
• за оверу превода уз оригинални документ - 560,00 динара.
5. назначити за коју земљу је потребна овера документа